30 років виведення військ за Афганістану

15 лютого, в м. Києві, відбулись урочисті заходи присвячені Дню вшанування учасників бойових дій на території інших держав та з нагоди 30-ї річниці виведення військ з Афганістану.  Організатором заходів, як всі останні роки, стала Всеукраїнська Асоціація ветеранів Афганістану та АТО.

З самого ранку, ветерани-«афганці», за своєю традицією, вшанували пам'ять полеглих бойових побратимів, поклавши квіти до Меморіалу загиблим в Афганістані. Разом з ними в церемонії взяли участь вищі керівники держави та силових відомств. Навколо Меморіалу загиблим в Афганістані була виставлена почесна варта, яка на завершення церемонії пройшла почесним маршем, віддаючи останню шану полеглим в Афганістані нашим воїнам.

Далі, основні урочистості розгортались в Національному палаці мистецтва «Україна», який ледве вміщував усіх бажаючих! Близько чотирьох тисяч ветеранів-«афганці» взяли участь у заходах організованих ВАсВААТО! З усіх регіонів України в столицю організовано прибули делегації ветеранів-«афганців» для участі у заходах. До них також долучились київські «афганці», бойові побратими - учасники АТО, інші почесні гості.

На вході усіх вітали юні патріоти України і вручали символіку ВАсВААТО до 30-ї річниці виводу військ з Афганістану. В холі Палацу Україна звучала урочиста музика у виконанні Президентського оркестру. Тут же була розгорнута тематична фото-виставка «АФГАН – 30 років по тому». Працювали кілька груп реконструкторів у відповідному споряджені, що відтворювали сцени війни в Афганістані, це все визивало надзвичайний ентузіазм і спогади у тих хто пройшов афганську війну.

Зал Палацу Україна був відповідно оформлений до 30-ї річниці виведення військ за Афганістану та символікою ВАсВААТО. Сцена висвітлювалась спеціально розробленими до події світловими ефектами, що створювало неповторну атмосферу.

 В заході взяли участь Президент України Петро Порошенко, Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман, керівники усіх силових відомств та інші вищі посадові особи нашої держави.

В своїй промові, Глава держави наголосив: «Серед воїнів, які пройшли вогняне горнило Афганістану, більше ніж 160 тисяч наших земляків. Майже кожен четвертий серед загиблих – українець, і це понад 3300 осіб. Близько 8 тисяч наших з вами співвітчизників повернулися додому з важкими пораненнями або інвалідами», — сказав він.

Та відвага воїнів стала взірцем для сучасних захисників територіальної цілісності і незалежності України, наголосив Петро Порошенко. «Ваша мужність, сміливість, вірність присязі досі служать прикладом для нинішніх поколінь захисників Вітчизни», — сказав він.

Президент нагадав, що громадський рух афганців не залишився осторонь важливих для держави подій — він тісно пов'язаний з подіями, що відбулися три роки тому на Майдані Незалежності. «Організованість і рішучість ветеранів-афганців зіграли далеко не останню роль у Майдані Революції Гідності і в тому факті, що Майдан вистояв.

Так само ветерани Афганістану стали на боротьбу з агресором, що також допомогло вистояти українському війську, констатував Глава держави. «Тут присутні ті, хто не за наказом, а за покликом серця виступив на захист суверенітету, територіальної цілісності і незалежності України, коли на нашу землю прийшли російські загарбники. Це ваш бойовий досвід став надзвичайно цінним для перших кроків оновлений Збройних Сил України — в перші, найтяжчі, місяці цієї війни. Велика подяка і висока шана кожному з вас за це», — наголосив Президент.

Він зазначив, що через випробовування війною за незалежність сучасної України пройшли тисячі ветеранів-афганців, велика кількість з яких, і зараз продовжують служити у складі Збройних Сил, у складі Державної прикордонної служби України та передають бойовий досвід у складі Національної гвардії.

Серед героїв — ветеранів, які віддали життя, захищаючи Батьківщину, Петро Порошенко згадав нашого бойового побратима Олега Міхнюка, якому посмертно було присвоєно високе звання Героя України.

Глава держави висловив щиру подяку героям та їхнім родинам від всього українського народу, за подвиг і самопожертву. Їх пам’ять присутні вшанували хвилиною мовчання.

         «Впевнений, що ви й надалі будете взірцем високого професіоналізму, лицарства і благородства», — сказав Петро Порошенко і побажав ветеранам та їх родинам здоров'я, щастя, добра і любові, здійснення усіх задумів та нових досягнень, а Україні та всьому українському народові – «миру на нашій благодатній українській землі».

 

З нагоди відзначення 30-ї річниці виведення військ з Афганістану та за вагомий особистий внесок у розвиток ветеранського руху, мужність і самовідданість, виявлені під час виконання військового обов’язку, патріотичне виховання молоді та активну громадську діяльність Президент вручив воїнам-афганцям високі державні нагороди.

 

Крім того, велику кількість активістів Всеукраїнської Асоціації ветеранів Афганістану та АТО було відзначено нагородами Міністерства оборони України. Також, за ініціативи ВАсВААТО Міністром оборони України будуть відзначені усі ветерани війни в Афганістані, що зараз проходять службу в Збройних силах України.

 

Перед присутніми виступив голова Всеукраїнської Асоціації ветеранів Афганістану та АТО, народний депутат України – Сергій КУНІЦИН.

В своїй промові, він привітав присутніх з Днем вшанування учасників бойових дій на території інших держав та з ювілейною 30-ю річницею виведення військ з Афганістану. Також голова ВАсВААТО узагальнив підсумки роботи Асоціації з моменту її створення та визначив напрямки діяльності організації у довгостроковій перспективі. Особливо було відзначено те, що з кожним днем Всеукраїнська Асоціація ветеранів Афганістану та АТО стає все більш потужною та впливовою, в її ряди входить все більше нових організацій, в тому числі учасників бойових дій в АТО. 

Окрасою вечора, в котре, став виступ народної артистки України – Оксани БІЛОЗІР. В свій час, ця прекрасна мужня жінка не одноразово була в Афганістані, а тепер і в зоні проведення АТО, своїми піснями підтримує наших бійців, надихає їх на перемогу. В концерті також взяв участь відомий автор-виконавець, ветеран війни в Афганістані, спецназівець - В’ячеслав Купрієнко та інші виконавці.

На завершення урочистостей, уже традиційно, перед своїми бойовими побратимами, виступив з святковим концертом, відомий «афганський» гурт  «КОНТИНГЕНТ». З величезним ентузіазмом присутніми ветеранами-«афганцями» приймалась кожна пісня у виконанні цього легендарного колективу! І не лише на «афганську» тематику, а й на теми нашого сьогодення.

По завершенню урочистих заходів, тих хто не квапився, чекав дружній фуршет, а усім без виключення учасникам регіональних делегацій у дорогу, за традицією був виданий сухий пайок та все що належить до нього!

 

Урочисте зібрання, проведене Всеукраїнською Асоціацією ветеранів Афганістану та АТО до Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав та з нагоди ювілейної 30-ї річниці виведення військ з Афганістану, пройшло та завершилось в надзвичайно піднесеній, дружній атмосфері, притаманній «афганському» бойовому братству!

ВІВАТ, ШУРАВІ!

Прес-служба ВАсВААТО